تاريخ : سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ | 12:4 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

تعریف نقطه ذوب : نقطه ذوب یک ترکیب دمایی است ، که در آن جامد و مایع بدون تغییر درجه حرارت ، با هم در تعادل باشند . چنانچه در نقطه ذوب ، به مخلوط جامد و مایع حرارت داده شود ، دما بالا نمی رود ، تا اینکه تمام جامد به مایع تبدیل شود ( ذوب شود ) . اگر از چنین مخلوطی گرما گرفته شود ، دما پایین نمی آید مگر آنکه همه مایع به جامد تبدیل شود .

دو ترکیب که نقطه ذوب یکسان داشته باشند ، احتمالاً یک ترکیب هستند . از این رو با اندازه گیری نقطه ذوب یک ترکیب خالص مجهول و مراجعه به کتب مرجع می توان ترکیب مجهول را شناسایی کرد . تغییرات فشار محیط بر روی نقطه ذوب ، تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد ، زیرا مواد جامد دارای فشار بخار ناچیزی می باشند . ناخالصیهای فرار و غیر فرار ، سبب پایین آمدن دمای ذوب می شوند . لذا از این خصوصیت می توان برای تعیین خلوص مواد جامد معلوم ، استفاده کرد .

تعریف گرمای نهان ذوب: عمل ذوب گرماگیر است لذا تا زمانی که تمامی جسم ذوب نشده است دمای آن تغییر نمیکند و گرمای داده شده به جسم صرف تغییر حالت آن میگردد . این گرما راگرمای نهان ذوب مینامند. دادن گرماي نهان ذوب به جامدي كه به نقطه ذوب خود رسيده است ، آنرا به طور كامل به مايع تبديل مي كند

پدیده ی ذوب وقتی روی میدهد که انرژی گرمایی بر نیروهای بین مولکولی که ذرات را در حالت جامد نگه میدارند فایق آید .

دامنه ی ذوب: دامنه ذوب ، دمائی است که ترکیب شروع به مایع شدن میکند تا دمایی که به طور کامل مایع میشود . ترکیب خیلی خالص دامنه ذوب ٥/٠ درجه یا کمتر دارد دامنه ذوب ترکیبات خالص معمولی ٢-١ درجه است . خلوص ترکیب از دو طریق مشخص میشود : اول اینکه ماده خالصتر نقطه ذوب بالاتری دارد ، دوم اینکه ماده خالصتر دامنه ذوب کمتری دارد یعنی بین درجه حرارت شروع و پایان ذوب اختلاف کمتری وجود دارد. روغن ها و چربی ها به دلیل آن که از تری گلیسیرید هایی با نقطه ذوب مختلف تشکیل شده اند،دارای نقطه ذوب دقیقاً مشخص و واحدی نمی باشند و در مورد آن ها از دامنه ذوب صحبت می شود.

برای  اندازه گیری نقطه ذوب چربیها راه های مختلفی وجود که در پایین با انها آشنا می شویم.

روش آزمایش وایلی :

از نمونه روغن مورد آزمایش در قرص هایی که به این منظور در آزمایشگاه وجود دارد، ریخته و آن را درون یخچال می گذاریم تا جامد شود. ته یک لوله آزمایش آب و بالای آن الکل می ریزیم طوری که با هم مخلوط نشوند و یک عدد از قرص جامد شده را درون آن می اندازیم و لوله را درون حمام آب گرم قرار می دهیم تا قرص شروع به ذوب شدن کند. وقتی که قرص به صورت قطره گردی درآمد،دما را می خوانیم.

روش لوله مويين :


در اندازه گیری نقطه ذوب با لوله مویین از گرم کن های گوناگونی استفاده میشود . این گرم کن ها از یک بشر ساده که محتوی مایعی با نقطه جوش بالاست و با چراغ گاز گرم و با دست همزده میشود ، شروع شده و به وسایل کاملی میرسد که با الکتریسیته گرم میشود و بطور مکانیکی به هم میخورد . بعضی مواد قبل از ذوب شدن حلال تبلور خود را از دست میدهند (عرق می کنند) در این حالت اولین قطره مایع دیده شده نقطه ی ذوب واقعی است .

ابتدا نمونه روغن را كاملا ذوب نموده و به خوبي مخلوط مي كنيم . دو لوله مويينه را در نمونه ذوب شده فرو مي بريم تا ارتفاع چربي در هر يك از لوله ها به حدود يك سانتي متر برسد . بلافاصله لوله هاي پر شده از روغن را براي چند ثانيه در يخچال (يا بشر پر شده از يخ ) قرار مي دهيم تا چربي جامد گردد.

دو لوله مويينه آماده شده را با بند پلاستيكي به دماسنج وصل مي كنيم به طوري كه ستون چربي در انتهاي پايين لوله ها و در مجاور مخزن دماسنج قرار گيرد .

محفظه آب را با آبي كه دماي آن حداكثر 15 درجه سلسيوس است پر مي كنيم سپس دماسنج و لوله هاي مويينه متصل به آن را در مركز محفظه آب طوري قرار مي دهيم كه انتهاي لوله مويينه حداقل تا 30 ميلي متري زير سطح آب قرار گيرد .

محفظه آب را داخل آب گرم كن ( ارلن دهان گشاد محتوي آب ) قرار مي دهيم و آن را روي هيتر مي گذاريم . به محض بالا رفتن ستون چربي در يكي از دو لوله مويينه درجه حرارت نشان داده شده توسط دماسنج را مي خوانيم .


روش قطره ای:

در این روش از یک ظرف برنجی استفاده می شودکه سوراخی در ته آن وجود دارد.قطعه ی برنجی را روی یخ قرار داده وروغن ذوب شده را روی آن می ریزیم و صبر می کنیم تا منجمد گردد.ترمومتر را در این قطعه ی برنجی به گونه ای قرار می دهیم که مخزن ترمومتر در نمونه قرار گیرد.سپس ترمومترمترمتصل به قطعه ی برنجی را با چوب پنبه به سر یک بالن خالی متصل کرده و بالن را در یک ارلن حاوی پارافین قرار دهیدو با چراغ الکلی حرارت دهی را اغاز می کنیم.در این حالت نقطه ی ذوب جایی است که اولین قطره می چکد.

نکته:علت استفاده از پارافین و چراغ الکلی  این است که انتقال حرارت به آرامی صورت گیرد.

روش فوتو الکتریک:

در این روش نمونه را در یک سل فوتو الکتریک منجمد کرده و سپس بین منبع تابش نور وسل فوتوالکتریک که به یک گالوانومتر متصل است قرار میگیرد.دو حالت وجود خواهد داشت:

1-شروع نقطه ی ذوب:درجه حرارتی که نور شروع به افتادن بر روی سل میکند.

2-ذوب کامل: درجه حرارتی که عقربه ی گالوانومتر انحراف کامل پیدا می کند.

نتایج:

نتایج حاصل از ازمون لوله ی موئین باز:

نمونه

کره

کره ی کاکائو

زیتون

سبوس برنج

نارگیل

oC

32

28

18

18

18

 

برای روش قطره ای فقط یک نمونه که آن هم کره ی معمولی بود را آزمایش کردیم. که به این روش هم همان oC 32 به دست آمد.

 

استاندارد ها:

نمونه

Melting Temperature دمای ذوب
C O)

Castor Oil روغن کرچک

 -18

Coconut Oil روغن نارگیل

 25

 کره

 35

Linseed Oil روغن بزرک

 -24

Mutton Tallow پیه گوشت گوسفند

 42

Olive Oil روغن زیتون

-6

Palm Kernel Oil روغن نخل هسته

 24

Palm Oil روغن نخل

 35

Peanut Oil روغن بادام زمینی

3

Rapeseed Oil روغن کلزا

-10

Sunflower Oil روغن آفتابگردان

-17

Soybean Oil روغن سویا

 -16

 سبوس برنج

 4

 

 بحث و نتیجه گیری:

نقطه ذوب روغنها وچربیهای غیر اشباع چند گانه از تک غیر اشباع ها پایین تر و نقطه ذوب روغنهای غیر اشباع از روغنهای اشباع پایین تر است. همه روغنهای خوراکی ترکیبی از اسیدهای چرب اشباع، تک غیر اشباع (مونو) و چند غیر اشباع (پلی) میباشند و فقط درصد هر کدام از آنها در روغنهای مختلف فرق میکند.

نکته:روغن زیتون با 77 درصد اسید چرب تک غیر اشباع بهترین روغن خوراکی محسوب می  گردد.

نکته:روغن نارگیل با 92 درصد اسید چرب اشباع بدترین روغن خوراکی محسوب می گرد.

کره کاکائو نوعی روغن گیاهی است که از دانه‌های کاکائو گرفته می‌شود.این کره دارای ۴۰ تا ۶۰ درصد چربی اشباع شده بوده و دارای عطر و رایحه شکلات است. رنگ آن زرد بوده و نقطه ذوب آن معمولاً بین ۳۴ تا ۳۸ درجه سانتیگراد است.نمونه ی ما در این جلسه کره ی کاکائو بوده همانطور که می دانیم دارای 6 فرم گریستالی است که بسته به روش سرد کردن ممکن است هر کدام از این فرم ها ایجاد گردد.و هرکدام دارای نقطه ذوب مشخصی هستند.تاريخ : سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ | 12:0 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

مواد افزودنی عمدی که به منظور بهبود کیفیت در صنایع غذایی استفاده می شوند عبارتنداز: طعم دهنده ها، شیرین کننده ها، رنگها، عوامل ضد کلوخه شدن، مواد غلیظ کننده، امولسیون کننده ها، غنی کننده ها، مواد سفید کننده، مواد تنظیم کننده PH، نگهداری کننده ها، آنتی اکسیدان ها، شفاف کننده ها، مواد جذب کننده رطوبت، مواد ضدکف، گازهای دفع کننده، لعاب دهنده ها، مواد کمپلـکس دهنده وترکیبات پوک کننده.


از مواد افزودنی می بایست در حداقل ممکن استفاده نمود و در صورت امکان مورد استفاده قرار نگیرند. استفاده از افزودنیها در موارد زیر مجاز خواهد بود:
1- بالا بردن ارزش غذایی یا حفظ ارزش غذایی.
2- افزایش زمان ماندگاری یا قابلیت نگهداری و درنتیجه کاهش ضایعات.
3- بهترساختن ظاهر محصول و بهبود کیفیت آن .
4- کمک به انجام فرآیند.
5- تولید غذاهای رژیمی.
6-  آسانترساختن نحوه آماده سازی ماده غذایی
از مواد افزودنی در موارد زیر نمی توان استفاده نمود و غیر مجاز شمرده می شود:
1- در صورت به خطر انداختن سلامتی انسان
2-  کاهش ارزش غذایی
3- فریب دادن مصرف کننده
4-  مخفی ساختن فرآیندهای غیر مجاز
5- در صورتی که بتواند اثر مشابهی را با انجام فرآیند بدست آورد.


در سالهای گذشته به غلط از واژه اسانس به جای طعم دهنده استفاده شده است و این واژه کمابیش مورد استفاده قرار می گیرد، مانند اسانسهای اتری، اسانسهای روغنی و اسانس های الکلی. به موازات اسانس در صنعت غذا از اولئورزین ها نیز استفاده می شود. اولئورزین ها در حقیقت ترکیباتی هستند که از ادویه جات استخراج می گردند و تفاوت آنها با اسانس ها در داشتن ترکیبات یا مواد غیرفرار است. امروزه از واژه طعم دهنده Flavourings به جای اسانس استفاده میشود که به سه دسته، طعم دهنده های طبیعی، طعم دهنده های مشابه طبیعی و طعم دهنده های مصنوعی یا تقلیدی تقسیم می شوند.


اصولا طعم دهنده با سه هدف در صنعت غذا، دارو و مواد آرایشی و بهداشتی به مصرف می رسند:
1- بهبود طعم
2- پوشش و مخفی ساختن طعم های نامطلوب
3- دادن و یا بخشیدن هویت به یک ماده غذایی مانند رنگ به منظور افزایش جذابیت و به اشتها آوردن

روغن براق کننده به شکل مایع می باشد که دارای مقاومت حرارتی بالایی نیز می باشد. این روغن دارای کاربردهای زیادی است :

- برای براق کردن خشکبار استفاده می شود که به دلیل ماهیت آن ماندگاری آین محصولات را نیز افزایش می دهد و باعث جلا و جذابیت این محصولات می شود.  

- سرخ کردن، به دلیل مقاومت بالای این محصول در برابر اکسیداسیون و پلیمریزاسیون گزینه بسیار مناسبی است.

- قابلیت پمپ کردن واسپری کردن را دارد .

- خاصیت ضد چسبندگی در برخی محصولات مانند خشکبار، پاستیل و... رادارد.
تاريخ : سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ | 2:48 | نویسنده : نسیم طاهری ارا


عکس

چینی ها موفق به تولید بستنی عجیب و غریبی شدند که به هیچ وجه ذوب نمی شود. این بستنی می تواند ساعت ها در دمای اتاق و یا حتی کاملا زیر نور خورشید بماند و هیچ تغییری از نظر ظاهری نکند.

فان مهر : بستنی یک خوراکی خوشمزه است که طرفداران بسیار زیادی را نقاط مختلف دنیا دارد. یکی از مهمترین مشکلات در مورد بستنی ها آب شدن آنها است. اما ظاهرا چینی ها برای این مشکل راه حلی یافته اند و توانسته اند بستنی را تولید کنند که آب نمی شود. این بستنی که امروزه در بسیاری از فرشگاه های کشور چین یافت می شود با نام تجاری ” موز ” به بازار ارائه شده است.

یک روکش زرد به همراه پوشش وانیلی در داخل این بستنی وجود دارد و از لحاظ ظاهری تفاوتی با سایر بستنی های موجود در دنیا ندارد.

یک خبرنگار ژاپنی که به چین سفر کرده است سعی می کند تا در یک روز گرم این بستنی را آزمایش کند. او در ابتدا بستنی را از پوشش خود خارج کرده و در مقابل آفتاب قرار می دهد. پس از مدتی وی بستنی را بر روی پوشش آن گذاشته و بر روی سطح پیاده رو رها می کند. هر چه زمان می گذرد باز هم خبری از آب شدن بستنی نیست. نهایتا پس از ۳ ساعت انتظار خبرنگار مورد نظر خسته شده و متقاعد می شود که این بستنی آب نمی شود.


عکستاريخ : سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۱ | 2:37 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

جانشين کره کاکائو(CBS)

جانشين هاي کره کاکائو( (CBS از هسته پالم و توسط تکنولوژي فراکسيون توليد مي شوند که عموما جايگزين کره کاکائو در شکلاتهاي قالبي و روکشي مي گردند. اين روغنها داراي رفتار ذوبي عالي هستند و در مقابل اکسيداسيون داراي پايداري مناسبي مي باشند ودر زمان انبارداري شکلات از بلوم زدن آن جلوگيري مي کنند.

CLSP 555/E: جانشين کره کاکائو براي شکلاتهاي قالبي

CLSP 333/E: جانشين کره کاکائو براي شکلاتهاي روکشي

CLSP 620: مناسب براي فيلينگها و تاپينگها و مغز بستني

- سازگاري پايين با کره کاکائو، به ميزان حداکثر 5% در فاز چربي

- برپايه اسيد لوريک

- از لحاظ چشايي ونقطه ذوب مانند کره کاکائو است ودر دهان ماسيده نمي شود.

- نيازي به تمپرينگ ندارد و بسيار سريع کريستاليزه مي شود ودر مقابل بلوم مقاوم است.

- مقاوم در برابر حرارتهاي بالااست و در دماي بالا ذوب نمي شود.

ويژگيها

0.1 max

Moisture

0.15max

Free Fatty Acid%

Red:1.0 max

Colour(Lovibond 5.25Cell)

35-37

Slip melting point

0-2

Iodine Value(Wijs)

96.0

90.0

49.0

3.0

SFC

20

25

30

35


جايگزين کره کاکائو ( ( CBR

جايگزين هاي کره کاکائو( (CBRروغنهايي هستند که نيازي به عمليات تمپرينگ ندارند. روغن کووا براي روکش شيريني وشکلات بسيار ايده ال است و با کره کاکائو نيز مي توانند بکار برده شود. روغن کووا در طيف محصولات فراواني کاربرد دارد. بهبود نهايي بافت محصول، طعم ايده آل و نقطه ذوب مناسب آن از جمله مزاياي اين محصول مي باشد. اين محصول فرايند بسيار ساده اي دارد و استفاده از ان بسيار ساده مي باشد اما سبب بهبود قابل توجهي در کيفيت محصول نهايي مي شود.

استفاده از CBR در ايران با توجه به اقليم جغرافيايي گرم آن براي توليدات شکلات و محصولاتي که داراي روکش شکلات هستند بسيار ايده آل مي باشد.

- سازگاري نسبي با کره کاکائو دارد (به ميزان حداکثر 20% در فاز چربي)

- داراي طعم وبافت مناسب

- پايدار در برابر شکوفه زدن(بلوم)

- نيازي به تمپرينگ ندارد و بر پايه چربيهاي غير لوريکي است و براي طيف گسترده اي از محصولات مناسب است.

Couva 760: براي شيريني وشکلات، روکش کيک، بيسکويت، نان و شکلاتهاي روکشي (اينروب) بي نظير است.

0.1 max

Moisture

0.15max

Free Fatty Acid%

Red:1.0 max

Colour(Lovibond 5.25Cell)

36 max

Slip melting point

30 min

Iodine Value(Wijs)تاريخ : پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ | 12:0 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

اسید چرب یک ترکیب آلی متشکل از یک زنجیره کربنی است که اتم‏های هیدروژن و گروه کربوکسیل (COOH) به آن متصل‏اند.

اسید چرب اشباع:

اگر همه اتم‏های کربن زنجیره کربنی اسید چرب به وسیله پیوندهای تک کووالانسی (C-C) به یکدیگر متصل شده باشند اسید چرب مزبور اشباع شده نامیده می‏شود. اسید پالمتیک CH3(CH2)14COOH یک اسید چرب اشباع شده است چون اتصال بین تمام کربن‏ها، اتصال یگانه یا تک‏کووالانسی می‏باشد.

اسید چرب غیر اشباع:

در صورتی که در یک اسید چرب، یک پیوند دوگانه در زنجیره کربنی (C=C) وجود داشته باشد. در این صورت اسید چرب مزبور را اسید چرب تک غیر اشباعی یا (Mono unsaturated fatty Acid) MUFA می‏نامند. اسید اولئیک مثالی از یک اسید چرب تک غیر اشباعی است. در صورتی که تعداد پیوندهای دوگانه در اسید چرب بیش از یک باشد، اسید چرب چند غیر اشباعی یا (poly unsaturated fatty Acid) PUFA نامیده می‏شود. مثل اسید آراشیدونیک و اسید لینولئیک.

مهم‏ترین اسیدهای چرب غیر اشباع عبارتند از: اسید لینولنیک (امگا3)، اسید لینولئیک (امگا6) و اسید اولئیک از مهم‏ترین اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که در کاهش کلسترول و تری‏گلیسیرید خون و مهار تومورهای سرطانی نقش عمده دارند. اسید لینولنیک به طور عمده در دانه‏ها و مغزها از جمله تخم کتان و شاهدانه، روغن ماهی و به طور کلی ماهی‏های چرب مثل قزل‏آلا، ماهی آزاد، کپور و ... وجود دارد. اسید لینولئیک (امگا6) در انواع روغن‏های نباتی (آفتابگردان و گلرنگ) و اسید اولئیک به وفور در روغن زیتون و مغزها مثل گردو، بادام، پسته، فندق و تخمه‏های آجیلی مثل تخمه آفتابگردان و تخمه کدو و ... وجود دارد.

فرم‏های مختلف اسیدهای چرب

غیر اشباع

الف ـ فرم سیس:

در حالت طبیعی، اسیدهای چرب غیر اشباع به فرم سیس هستند. در این حالت، فرم قرار گرفتن اتم‏های مجاور پیوند دوگانه یعنی Hو COOHنامتقارن است.

ب ـ فرم ترانس:

فرآیند هیدروژناسیون در صنعت طی عملیات مخصوصی برای تبدیل روغن‏های نباتی مایع به روغن‏های نباتی جامد انجام می‏شود. در فرم ترانس، اتم‏های مجاور پیوند دوگانه به شکل متقارن قرار می‏گیرند.

این تغییر شکل اثرات سوئی بر سلامت انسان دارد. سرطان‏زایی اسیدهای چرب ترانس در انسان به اثبات رسیده است.

تقسيم بندي اسيد هاي چرب و يا روغن ها:

1- اشباع شده(SATURATED):مضرترين نوع چربي و روغن پس از نوع تراس ميباشد. فاقد پيوند دوگانه ميباشد-موجب بالا رفتن كلسترول تام ((LDL-HDL و تري گليسريدها ميشوند-سبب افزايش LDL  وHDL ميگردند-نسبت به فساد مقاومت بيشتري دارند-در دماي اتاق و در يخچال جامد ميباشند. مثال: چربيهاي حيواني، كره، خامه، بستني، شير كامل، پنير، پيه ،روغن نخل(خرما) وروغن نارگيل. اسيد هاي هاي چرب اشباع مانند:LAURIC-PALMITIC-BUTYRIC-ARACHIDIC-STEARIC-MYRISTIC-ACETIC

2- هيدروژنه (HYDROGENATED): روغنها و چربيهاي هيدروژنه و يا ترانس با فرايند هيدروژناسيون پديد مي آيند .در اين فرآيند روغنهاي مايع نباتي به شكل جامد در مي آيند. از آنجايي كه اين فرآيند فساد پذيري روغنها را كاهش داده و ماندگاري آنها را افزايش ميدهد در صنعت غذايي به صرفه ميباشد- بدترين و مضر ترين روغن و چربي محسوب ميگردند چراكه LDL را افزايش و HDL را كاهش ميدهد و در ضمن كلسترول تام و تري گليسريد ها را افزايش ميدهد. مثال: مارگارين، تمام روغنهاي هيدروژنه و نيمه هيدروژنه و اغلب فرآورده هاي صنعتي همچون شيريني، بيسكوئيت، كيك، كلوچه ، اسنك ها (پفك و چيپس) و غذاهاي آماده سرخ كرده موجود ميباشند.

3- تك غير اشباع و يا غير اشباع يگانه(MUFA)(MONOUNSATURATED) : تمام روغنهاي نباتي وحيواني حاوي آن ميباشد اما در مقادير مختلف-اين روغنها در دماي اتاق مايع ولي در يخچال به حالت نيمه جامد در مي آيند. موجب افزايش HDL و كاهش LDL، كلسترول تام و تري گليسريدها ميشوند. داراي يك پيوند دوگانه ميباشند. بهترين و سالم ترين نوع اسيد هاي چرب محسوب ميگردند. مثال: روغن هاي زيتون، كانولا، آوكادو، بادام زميني، مغز بادام زميني و بادام، و ديگر مغزها. اسيد هاي چرب تك غير اشباع شامل:OLEIC-GADOLEIC-ERUSIC-MYRISTOLEIC-PALMITOLEIC ميباشد.

4- چند غير اشباع و يا چندگانه(PUFA)(POLYUNSATURATED) :داراي يك يا چند پيوند دوگانه ميباشند-هم در دماي اتاق و هم در يخچال مايع ميباشند-باعث كاهش LDL و كلسترول تام ميگردد-اما در عين حال كلسترول خوب (HDL) را نيز كاهش ميدهند. بنابراين مصرف بيش از اندازه آنها به سيستم عصبي و گوارش آسيب وارد ميسازد. مثال: روغنهاي آفتاب گردان، ذرت، سويا و بذر كتان و ماهي هايي همچون قزل آلا و تون، و گردو. اسيد هاي چرب چند غير اشباع و يا چندگانه خود به دو دسته امگا 3 وامگا 6 تقسيم بندي ميگردند.

 

 

اسید چرب غیر اشباع
 در صورتی که در یک اسید چرب، یک پیوند دوگانه در زنجیره کربنی وجود داشته باشد (C=C) در ایــن صــــورت اســـید چــــرب مزبور را اسید چرب تک غیر اشباعی یا MUFA (Mono unsaturated fatty acid) می نامند. اسید اولئیک مثالی از یک اسید چرب تک غیر اشباعی است.
 در صورتی که تعداد پیوندهای دوگانه در اسید چرب بیش از یک باشد، اسید چرب چند غیر اشباعی یا PUFA (Poly unsaturated fatty acid) نامیده می شود. مثل اسید آراشیدونیک و اسید لینولئیک.
اسید لینولنیک (امگا ۳)، اسید لینولئیک (امگا ۶) و اسید اولئیک از مهمترین اسیدهای چرب غیر اشباع هستند. این سه اسید چرب در کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون و مهار تومورهای سرطانی نقش عمده ای دارند. اسید لینولنیک بطور عمده در دانه ها و مغزها از جمله تخم کتان و شاهدانه، روغن ماهی و بطور کلی ماهی های چرب مثل قزل آلا، ماهی آزاد، کپور و ….. وجود دارد. اسید لینولئیک (امگا ۶) در  انواع روغن های نباتی مثل آفتابگردان و اسید اولئیک به وفور در روغن زیتون و مغزها مثل گردو، بادام، پسته، فندق و تخمه های آجیلی مثل تخمه آفتابگردان و تخمه کدو و …….. وجود دارد.

فرم های مختلف اسیدهای چرب غیر اشباع
الف – فرم سیس: در حالت طبیعی، اسیدهای چرب غیر اشباع به فرم سیس هستند. در این شکل، فرم قرار گرفتن اتم های مجاور پیوند دوگانه یعنی H و COOH نامتقارن است

ب- فرم ترانس: در شرایط غیر طبیعی، مثلا” در حین فرآیند هیدروژناسیون روغن مایع، اسید چرب ترانـــس تولید می شود. فرآیند هیدروژناسیون در صنعت طی عملیات مخصوصی برای تبدیل روغن های نباتی مایع به شکل جامد انجام می شود. در فرم ترانس، اتم های مجاور پیوند دوگانه به شکل متقارن قرار می گیرند. این تغییر شکل اثرات سوئی بر سلامت انسان دارد.

اسيدهاي چرب اشباع (SFA)

اسيدهاي چرب اشباع بطور قابل ملاحظه اي در چربي گوشت، كره، مارگارين، پيه و روغنهاي نـبـاتـي هـيـدروژنه وجـود دارند. ولي روغنهاي حيواني در حرارت اتاق جامدند.

 اسيدهاي چرب يك غير اشباع (MUFA  :   Mono Unsaturated Fatty Acids)

  اين نوع اسيدهاي چرب در تمام فرآورده هاي حيواني و گياهي يافت مي شوند. اسيدهاي چرب مونو غير اشباع در زيتون، روغن بادام زميني و بيشتر مغزها وجود دارند.

 اسيدهاي چرب چند غيراشباع (PUFA)

 روغنهاي گياهي مانند آفتابگردان، ذرت، سويا، كانولا، دانه ها،  مغزها و ماهي هاي چرب از مهمترين منابع غذايي اسيدهاي چرب چند غير اشباع به شمار مي روند.

 اسيدهاي چرب امگا 3 و امگا 6

اين نوع نامگذاري اسيدهاي چرب به دليل روش شماره گذاري زنجيره كربني مي باشد. در صورتي كه شماره گذاري اتم هاي كربن در طول زنجيره اسيد چرب از جهت مخالف COOH انجام شود و اولـــين پـــيوند دوگانه بر روي اتم كربن شماره 3 قرار گرفته باشد، به آن اسيد چرب امگا 3 مي گويند. اسيد لينولنيك كه يك اسيد چرب غير اشباع است جزء اسيدهاي چرب امگا 3 است. اسيد لينولئيك هم كه يك اسيد چرب غير اشباع است و به همان ترتيب گفته شده اولين پيوند دوگانه آن روي كربن شماره 6 قرار گرفته است، يك اسيد چرب امگا 6 مي باشد.

  امـــروزه بدليل فوايد اسيدهاي چرب امگا 3، توجه فراواني به آنها در رژيم غذايي روزانه مي شود. سازمان جهاني بهداشت توصيه مي كند كه در رژيم غذايي روزانه نسبت اسيد چرب غير اشباع لينولئيك يا امگا 6 به اسيد چرب غير اشباع لينولنيك يا امگا 3 بايد حداقل 5 بر يك (مشابه شير مادر) و حداكثر 10 بر يك باشد. به عبارت ديگر، بايد در رژيم غذايي روزانه ميزان امگا 6 حداقل 5 و حداكثر 10 برابر امگا 3 باشد.

اسيد چرب غير اشباع
 در صورتي كه در يك اسيد چرب، يك پيوند دوگانه در زنجيره كربني وجود داشته باشد (C=C) در ايــن صــــورت اســـيد چــــرب مزبور را اسيد چرب تك غير اشباعي يا MUFA (Mono unsaturated fatty acid) مي نامند. اسيد اولئيك مثالي از يك اسيد چرب تك غير اشباعي است.
 در صورتي كه تعداد پيوندهاي دوگانه در اسيد چرب بيش از يك باشد، اسيد چرب چند غير اشباعي يا PUFA (Poly unsaturated fatty acid) ناميده مي شود. مثل اسيد آراشيدونيك و اسيد لينولئيك.
اسيد لينولنيك (امگا ۳)، اسيد لينولئيك (امگا ۶) و اسيد اولئيك از مهمترين اسيدهاي چرب غير اشباع هستند. اين سه اسيد چرب در كاهش كلسترول و تري گليسيريد خون و مهار تومورهاي سرطاني نقش عمده اي دارند. اسيد لينولنيك بطور عمده در دانه ها و مغزها از جمله تخم كتان و شاهدانه، روغن ماهي و بطور كلي ماهي هاي چرب مثل قزل آلا، ماهي آزاد، كپور و ….. وجود دارد. اسيد لينولئيك (امگا ۶) در  انواع روغن هاي نباتي مثل آفتابگردان و اسيد اولئيك به وفور در روغن زيتون و مغزها مثل گردو، بادام، پسته، فندق و تخمه هاي آجيلي مثل تخمه آفتابگردان و تخمه كدو و …….. وجود دارد.

فرم هاي مختلف اسيدهاي چرب غير اشباع
الف – فرم سيس: در حالت طبيعي، اسيدهاي چرب غير اشباع به فرم سيس هستند. در اين شكل، فرم قرار گرفتن اتم هاي مجاور پيوند دوگانه يعني H و COOH نامتقارن است

ب- فرم ترانس: در شرايط غير طبيعي، مثلا” در حين فرآيند هيدروژناسيون روغن مايع، اسيد چرب ترانـــس توليد مي شود. فرآيند هيدروژناسيون در صنعت طي عمليات مخصوصي براي تبديل روغن هاي نباتي مايع به شكل جامد انجام مي شود. در فرم ترانس، اتم هاي مجاور پيوند دوگانه به شكل متقارن قرار مي گيرند. اين تغيير شكل اثرات سوئي بر سلامت انسان دارد
ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 18:37 | نویسنده : نسیم طاهری ارا


مقدمه: وزن مخصوص، نسبت دانسیته یک ماده به دانسیته آب هم وزن خودش می باشد به همین خاطر بدون واحدوبعداست.                                                            

 وزن مخصوص روغن شاخص مناسبی است برای شناسایی وارزیابی نوع روغن و به علاوه برای شناسایی تقلب در روغن از این فاکتور استفاده می شود .     

برای اندازه گیری وزن مخصوص روغن از  پیکنومترpyk nometer استفاده می شود که پیکنومتر وسیله ای است برای تعیین چگالی وضریب انبساط یک مایع، متشکل از یک ظرف شیشه ای مدرج که گنجایش حجم معینی از یک مایع را در دمای معینی داشته باشد با توزین ظرف پر از مایع در دماهای مختلف تغیرات چگالی، ودر نتیجه انبساط ظاهری مایع را می توان معین کرد.  

                          

عوامل موثر در وزن مخصوص روغن :

-1 با افزایش وزن مولکولی یا طول زنجیره مولکولی اسیدهاي چرب ، وزن مخصوص کم می شود .

-2 با افزایش درجه اشباعیت ، وزن مخصوص کاهش می یابد .

-3 با افزایش دما ، وزن مخصوص کم می شود .

-4 اکسیداسیون روغن وزن مخصوص را زیاد می کند .تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 18:36 | نویسنده : نسیم طاهری ارا
در ۳ مرحله وزن خالی ظرف وزن ظرف حاوی روغن وزن حاوی آب را اندازه گیری کردیم وکه در فرمول گذاشته و عدد وزن مخصوص را بدست آوردیم :  

                                                                                                            ۰.۹۱۷تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 15:11 | نویسنده : نسیم طاهری ارا
252d2c53eb9296ebf92d8b90acbc0343  آشنایی با خواص و دانستنی خوردن پاستیل


ژلاتین خالص، بدون مزه، رنگ و بو است و به همین دلیل در بازار تولید به آن انواع رنگ‌ ها و اسانس‌ های مجاز خوراکی و شکر اضافه می‌ کنند تا این ماده خوراکی مشتری‌ پسند شود.ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 15:4 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

 

مارگارین فقط چربی اشباع ندارد اما در مقایسه با کره حیوانی، دارای مقادیری چربی ترانس است که این مساله می ‌تواند برای سلامت مصرف‌کنندگان بسیار دردسرساز باشد.

مارگارین

وقتی که مارگارین تازه وارد بازار شده بود و مردم متوجه شدند که با نوعی کره گیاهی روبه‌رو هستند، خیلی خوشحال شدند و تصور کردند که دیگر هرچقدر دل شان بخواهد، می‌ توانند از آن بخورند اما محققان آمریکایی معتقدند که مارگارین فقط چربی اشباع ندارد اما در مقایسه با کره حیوانی، دارای مقادیری چربی ترانس است که این مساله می ‌تواند برای سلامت مصرف‌کنندگان بسیار دردسرساز باشد.

فواید مارگارین

رنگ مارگارین به طور طبیعی سفید مایل به زرد کمرنگ است و این کره از روغن ‌های گیاهی یا دانه‌ های چرب مانند دانه سویا، دانه کتان ، تخمه آفتابگردان یا روغن زیتون تولید می‌ شود. محققان وجود چربی‌ های چند زنجیره‌ای اشباع‌ نشده مانند امگا 3 و امگا 6 را از جمله مزایای مارگارین می ‌دانند و می ‌گویند که وجود همین چربی ‌های مفید در مارگارین به کاهش کلسترول خون و پایین آمدن احتمال ابتلا به ناراحتی‌ های قلبی یا سکته مغزی کمک می ‌کند.

معایب

مارگارین هنگام تولید حرارت بالایی می ‌بیند و همین حرارت بالا باعث از بین رفتن ویتامین E و سایر ریزمغذی ‌های موجود در روغن می‌ شود.

از طرف دیگر، مارگارین حاوی چربی ترانس است که اکثر متخصصان تغذیه، گنجاندن این نوع از چربی را به هیچ عنوان در رژیم غذایی توصیه نمی‌ کنند. بد نیست بدانید که مصرف مداوم چربی ترانس می ‌تواند باعث ایجاد التهاب ، آلرژی ، تنگی نفس و حتی پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی در بدن شود.

در مقایسه با کره ی حیوانی

بهتر است همین جا خیال تان را راحت کنیم و بگوییم که کره حیوانی و مارگارین از نظر میزان کالری با هم برابر هستند و هیچ‌ یک از این لحاظ بر دیگری مزیتی ندارند. اما در مقایسه ارزش تغذیه‌ای کره حیوانی و مارگارین باید گفت که کره برخی از چربی‌ های طبیعی را دارد که برای محکم شدن استخوان‌ ها مفید هستند.

به علاوه، مصرف مقدار کمی از چربی‌ های اشباعی که در کره حیوانی وجود دارد برای لطافت پوست لازم است و به همین خاطر استفاده از آن در رژیم روزانه افراد توصیه می ‌شود اما همان‌ طور که عنوان شد، مارگارین حاوی چربی ترانس بوده و مصرف این نوع چربی، حتی به مقدار کم، قابل توصیه نیست. از طرف دیگر، نیکل و کادمیوم که نوعی فلز سمی هستند، جزو مواد سفت ‌کننده‌ ای محسوب می‌شوند که در تولید مارگارین از آن ها استفاده می‌ شود. افزایش میزان فلز سمی نیکل در بدن باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به ناراحتی ‌های ریوی و کلیوی می ‌شود.

مارگارین حاوی چربی ترانس است که اکثر متخصصان تغذیه، گنجاندن این نوع

از چربی را به هیچ عنوان در رژیم غذایی توصیه نمی‌ کنند. بد نیست بدانید

که مصرف مداوم چربی ترانس می ‌تواند باعث ایجاد التهاب، آلرژی، تنگی نفس

و حتی پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی در بدن شود

مصرف فراوان غذاهای حاوی فلز سنگین و سمی کادمیوم هم احتمال ابتلا به تصلب شرایین و فشار خون را تا حد قابل توجهی بالا می ‌برد. بنابراین، محققان دانشگاه هاروارد به همه افراد توصیه می‌ کنند که حد اعتدال را چه در مصرف کره حیوانی و چه در مصرف کره گیاهی رعایت کنند و به هیچ عنوان مقادیر زیادی از مارگارین را در رژیم روزانه ‌شان نگنجانند تا شانس ادامه زندگی و طول عمر را در خود پایین نیاورند!

در ادامه ارزش غذایی مارگارین در مقدار مشخصی آمده است. یادتان باشد شما باید برای سوزاندن 1 قاشق غذاخوری مارگارین، حدود 12 دقیقه با شدت متوسط پیاده‌ روی کنید!

ارزش غذایی 1 قاشق غذاخوری مارگارین

(معادل 7/4 گرم)

انرژی 34 کیلوکالری

چربی 38 گرم

چربی اشباع 6/0 گرم

چربی‌های غیراشباع چندزنجیره‌ای 8/0گرم

چربی‌های غیراشباع تک‌زنجیره‌ای 2/2 گرم

کلسترول 0

سدیم 44 میلی‌گرم

کربوهیدرات 0

پروتئین 0

ویتامین آ 3 درصد

کلسیم 0

کره یا مارگارین؟ کدام سالم تر است؟

همیشه کره را به عنوان منبعی از چربی های اشباع، یک چربی ناسالم عنوان می کنند و نه تنها به بیماران قلبی ـ عروقی بلکه به همه ی افراد توصیه می کنند کمتر سراغ این ماده غذایی بروند، ولی وقتی بحث از کره گیاهی یا مارگارین می شود، نظرات و عقاید مختلفی مبنی بر سالم بودن یا ناسالم بودن آن وجود دارد؛ عده ای موافق مصرف آن هستند و عده ای دیگر مخالف. در اینجا نگاهی داریم به این ماده غذایی و نوع گیاهی آن یعنی مارگارین .
کره

کره، یک محصول لبنی طبیعی است که قرن ها مورد استفاده بشر بوده است. کره از شیر و خامه گرفته می شود و فرایند “زدن کره” باعث می شود که شیر و خامه به یک ماده ی جامد تبدیل شوند که همان کره است. در واقع از 10 کیلوگرم شیر غلیظ، حدود نیم کیلوگرم یا 454 گرم کره به دست می آید.

مارگارین در اواخر قرن هجدهم توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام “هیپولیت مژه موریز” ابداع شد. او از اسید مارگاریک استفاده کرد تا جایگزین کره شود. به همین علت است که نام این نوع کره، مارگارین است. اگر می خواهید وزن کم کنید باید در مصرف هر دو نوع این چربی ها احتیاط کنید و به میزان اندکی از آن ها بخورید، چرا که میزان کالری این دو ماده ی غذایی با هم یکسان است.

بنابر گفته ی کارشناسان، هر کسی به مقدار مشخصی چربی در روز احتیاج دارد. با توجه به این که فردی که باید در طی روز 2000 کیلوکالری دریافت کند، مقدار چربی مصرفی او نباید از 65 گرم چربی بیشتر شود. بنابراین یک قاشق چای خوری پر ازکره در هر روز کافی است که 4 گرم چربی را وارد بدن می کند. البته مقدار مشابه مارگارین هم حاوی همین مقدار کالری و چربی است. پس می تواند جایگزین همین مقدار مشابه کره در رژیم غذایی شود.

اگر می خواهید با یکی از این دو کره غذا درست کنید، کره گزینه ی بهتری است، چرا که بهتر ذوب می شود و به گوشت، سبزیجات و سیب زمینی مزه بهتری می دهد. وقتی هنگام تولید مارگارین از حرارت استفاده شده باشد و هنگام پخت هم به اجبار حرارت ببیند، برای سلامتی زیانبار خواهد بود، چرا که چربی آن به اسیدهای چرب ترانس بالا تبدیل می شود. این اسیدهای چرب در بروز پلاک های مسدود کننده عروق خونی در بدن نقش مهمی دارند.

وقتی هنگام تولید مارگارین از حرارت استفاده شده باشد و هنگام پخت هم

به اجبار حرارت ببیند، برای سلامتی زیانبار خواهد بود، چرا که چربی آن به اسیدهای چرب ترانس بالا تبدیل می شود

اسیدهای چرب ترانس بالا همچنین مسئول اصلی بالا رفتن مقدار LDL یا همان کلسترول بد خون هستند که از عوامل خطرساز بیماری های قلبی ـ عروقی است و از طرفی باعث می شوند که مقدار کلسترول خوب خون یا همان HDL نیز پایین بیاید. این مشکلات می توانند فرد را به سکته های قلبی یا مغزی مبتلا کنند(یادآوری می شود که چربی حیوانی مثل کره، دارای مقداری کلسترول نیز هست که مصرف آن می تواند به افزایش مقدار کلسترول خون تا حدی کمک کند؛ در حالی که مصرف چربی گیاهی مثل مارگارین نه تنها موجب افزایش کلسترول خون نمی شود، بلکه آن را کاهش نیز می دهد). به علاوه این نوع اسید چرب، خطر بروز دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش می دهد و روند پیری را تسریع می کند!

سازمان غذا و داروی آمریکا، انستیتوی ملی قلب، ریه و خون و انجمن قلب آمریکا که از موسسات معتبر جهان در زمینه ی سلامت قلب و عروق هستند، تاکید دارند که فرد باید تا می تواند از مصرف این گونه چربی ها اجتناب کند.

شما می توانید کره را تا یک ماه در یخچال و تا 12 ماه در فریزر نگهداری کنید، ولی مارگارین به خاطر ساختار مولکولی اش قابل نگهداری در فریزر نیست. اگر یک قالب مارگارین را به مدت یک سال در فریزر بگذارید، خواهید دید که آن دانه های سفید پودر مانندی پدیدار شده اند. حالا با این تفاسیر و با توصیه به این واقعیت ها خودتان تصمیم بگیرید که مصرف کدام یک(کره یا مارگارین) برای سلامتی مفید و کدام یک مضر است.تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 15:0 | نویسنده : نسیم طاهری ارا


روغن جداكننده، روغن هاي جداكننده، روغنهاي جداكننده


روغن جداكننده پوراليكس: مناسب براي انواع محصولات نانوايي و قنادي

روغن جداكننده پوراوكس: مناسب يراي انواع محصولات نانوايي و قنادي با ميزان شكر بالا

روغن جداكننده Divid oil: براي جلوگيري از چسبيدن خمير به قسمت هاي فلزي دستگاه تقسيم كننده

سيني ها و قالب ها را مي توان به وسيله قلم مو و يا با اسپري كردن به اين روغن ها آغشته كردتاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 14:53 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

http://ash.ksabz.net/images/foods/633873173175884416.jpg


براق كننده، ظاهر شيريني و كيك راجذاب تر و انگيزه مشتري را براي خريد آن بيشتر مي كند. با توجه به اينكه مشتريان ابتدا بر اساس ظاهر محصول مبادرت به خريد مي نمايندو هم در تهیه پای و تارت ها برای جلوگیری از پلاسیدگی میوهای روئی از این مایع استفاده میکنند . در اين ميان، گلنان پوراتوس براق كننده با نام تجاري "بريلو" را براي اولين بار در ايران توليد كرده است.

"بريلو" محصول آماده مصرفي است كه شما با آن مي توانيد ظرف چند دقيقه جلاي خيره كننده اي به محصولات توليدي خود بخشيده و زيبايي آنها را دوچندان كنيد. حفظ تازگي، افزايش زمان ماندگاري در تزئينات ميوه اي و امكان استفاده به وسيله دستگاههاي اسپري كننده از ديگر ويژگي هاي منحصر به فرد "بريلو" مي باشد.

براق کننده مایعی است غلیظ که می بایست بر روی حرارت غیر مستقیم و کمی آب رقیق شده و بر روی سطح مورد نطر پخش نمائید.سپس در یخچال قرار دهید تا ببندد. نام تجاری این مایع بریلو می باشد.خوش مزه بوده و تقریبا می توان گفت کار آگار آگار را انجام می دهند. امروزه هم برای براق کردن روی کیک ها و شیرینی ها از آن استفاده میکنند.تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 14:17 | نویسنده : نسیم طاهری ارا


در چیپس های معمولی سیب زمینی به صورت ورقه ای برش داده میشود. اما در چیپس های پرینگلز خمیر مخصوصی از سیب زمینی تهیه می‌شود که آن را تحت فشار قرار داده و چیپس‌های یک شکل و یک اندازه تهیه میکنند. در نتیجه چیپس های معمولی به اندازه های مختلف در می آیند. اما چیپس‌های پرینگلز یک شکل و یک اندازه میباشند...ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نهم آبان ۱۳۹۱ | 13:29 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

روغن براق کننده به شکل مايع مي باشد که داراي مقاومت حرارتي بالايي نيز مي باشد. اين روغن داراي کاربردهاي زيادي است :

- براي براق کردن خشکبار استفاده مي شود که به دليل ماهيت آن ماندگاري آين محصولات را نيز افزايش مي دهد و باعث جلا و جذابيت اين محصولات مي شود.  
- سرخ کردن، به دليل مقاومت بالاي اين محصول در برابر اکسيداسيون و پليمريزاسيون گزينه بسيار مناسبي است.
- قابليت پمپ کردن واسپري کردن را دارد .
- خاصيت ضد چسبندگي در برخي محصولات مانند خشکبار، پاستيل و... رادارد


تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 13:31 | نویسنده : نسیم طاهری اراکاپوچینو:

علت اصلی ایجاد کف اینست که پروتئن های شیر خاصیت امولسیون کنندگی دارد وتحت حرارت پس از دناتوره شدن پروتئینها کف پایدار در سطح فنجان جمع میشود.


ماءالشعیر:

کف ماءالشعیر گازی است که در سطح مایع می ماند برخی از ترکیبات ماءالشعیر مانند پروتئین ها برای تثبیت کف مناسب است.


تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 13:28 | نویسنده : نسیم طاهری ارا

مقدمه

بادام با نام علمی Prunus amygdalus یکی از گیاهان تیره گل سرخ متعلق به دو لپه‌ایها می‌باشد. بادام یک درخت بومی آسیای غربی ، کرانه جنوبی دریای مدیترانه و مراکش است. این درخت اندازه ای متوسط ، برگهای نیزه‌ای با حاشیه دندانه‌دار و دارای گل در اوایل بهار است. میوه آن یک شفت با پوشش خارجی پرزدار است که برون‌بر نامیده می‌شود و پوسته سخت و شبکه‌دار یا درون‌بر را دربر‌می‌گیرد. دانه آن یک مغز است که بوسیله این پوششها محصور می‌گردد.


تصویر

مشخصات گیاه شناسی

درخت به ارتفاع تا 8 متر ، شاخه‌های جوان بدون کرک ، اول سبز و بعد قهوه‌ای مایل به قرمز. شاخه‌های سال گذشته خاکستری ، برگها تخم مرغی- نیزه‌ای ، نیزه‌ای یا بیضی کشیده ، به طول تا 10 ساتیمتر و عرض 2 تا 3 سانتیمتر ، قاعده گوه‌ای پهن تا مورب ، نوک باریک ، نوک کشیده و یا به ندرت نوک کند ، سطح فوقانی برگ بدون کرک ، سطح تحتانی برگ بدون کرک یا با مقدار کمی کرک در اوایل سبز شدن ، حاشیه برگ دندانه‌ای- اره‌ای همراه با یک غده کوچک روی هر دندانه است.

دمبرگ 1 تا 2 سانتیمتر ، گل درشت به قطر تا 4 سانتیمتر ، سفید یا صورتی ، دمگل کوتاه حداکثر تا 5 میلیمتر. میوه تخم مرغی مورب تا تخم مرغی کشیده به طول 2.5 تا 5 سانتی متر و 1.5 تا 3 سانتی متر عرض ، دارای نوک کشیده ، پوشیده از کرکهای مخملی خاکستری ،‌ هسته قایقی شکل ، بدون شیار طوی مشخص ، سوراخ‌دار و گاهی دارای شیار کوچک در قاعده و فصل گلدهی اواخر زمستان و اوایل بهار می‌باشد.

پراکندگی جغرافیایی

گیاه متعلق به منطقه ایرانو- تورانی ، ترکیه ، ایران ، قفقاز ، آسیای مرکزی و شما آفریقا. نمونه تیپ از موریتانی واقع در شمال افریقا ، پراکندگی آن در ایران در شمال غرب و غرب می باشد...ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه دوم آبان ۱۳۹۱ | 13:25 | نویسنده : نسیم طاهری ارا
ضریب شکست روغن توسط دستگاه رفراکتومتر انجام میشود ک ازمایش روغن بادام تلخ عدد۱/۴۷۱ را نشان داد

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ